BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vittorio Messori. Hipotezės apie Jėzų.

Posted by davatka on 27 Gru 2010

“Mokyti žmonės apie Jėzų nekalba”. V.Messori


Po garsiojo D.Browno “Da Vinčio kodo”, neva demaskuojančio visą krikščionių bažnyčią, bene visi knygynai užversti įvairiomis abejotinos vertės knygomis a la sąmokslo teorijomis apie Jėzų Kristų ir jo gyvenimą. Daugumoje jų Jėzus vaizduojamas kaip eilinis žmogus, maištininkas, kai kur net vedęs vyras, subūręs apie save būrį kvailelių.

Šįkart į rankas pakliuvo 1997 metais “Katalikų pasaulio leidinių” išversta Vatikano žurnalisto Vittorio Messori knyga “Hipotezės apie Jėzų”. Pagrindiniai knygoje nagrinėjami klausimai, ar Jėzus iš tikrųjų gyveno, ar tai tėra mitas, ar jis iš tikrųjų buvo Dievo sūnus, ar tik paprastas žmogelis.

Pirmiausia autorius labai aiškiai atskiria judaizmą nuo visų kitų religijų ir pagrįstai kelia klausimą, kaip galėjo atsitikti, kad kai visur buvo garbinama gausybė dievų, kurie knibžda kiekviename gamtos lopinėlyje, Artimųjų Rytų klajoklių gentys, garbina vieną vienintelį Dievą ir dargi turi labai griežtą įstatymą šiukštu nesimelsti jokiems gamtos reiškiniams, nes viskas yra sukurta vienintelio Dievo? Krikščionybė yra judaizmo tasa, Senojo testament pranašysčių apie Mesiją ir Dievo Karalystę išsipildymas, tačiau islamas, kaip paskutinioji didžiausia monoteistinė religija, autoriaus griežtai atmetama.

Knygoje nemažai dėmesio skiriama Senojo Testamento analizei, parodomas kontekstas, kokie papročiai ir įvairių dalykų supratimas vyravo šalia izraelitų gyvenusiose pagoniškose bendruomenėse. Pavyzdžiui, Jėzaus mokymas, kurį šiuolaikinis Vakarų pasaulis laiko “bendražmogiškomis vertybėmis”, to laiko judaizmui ir juo labiau pagonybei buvo visiškai nepriimtini.

Jėzaus problemai autorius siūlo tris galimus sprendimus: kritinis, mitinis ir tikėjimo. Kritinis sprendimas laiko Jėzų istoriniu asmeniu, bet ne Dievo sūnumi, o paprastu žmogumi, kuris žydų bendruomenės buvo sudievintas. Mitinis sprendimas neigia Jėzaus istoriškumo bei laikosi nuomonės, jog Jėzus tėra mitinis personažas. Ir trečiasis sprendimas - tikėjimo, kai neįtkina pirmojo ir antrojo argumentai, nes gausu juos paneigiančių faktų ar išmąstymų.

Gaila, jog knyga parašyta 1976 metais, nes per 35 metus atsirado turbūt gerokai daugiau įvairių archeologinių atradimų, liudijančių Jėzaus istoriškumą. Pasitikėjimą autoriumi kelia tas faktas, jog trumpai užsiminęs apie Turino drobulę (pavaizduota knygos viršelyje), nepadėjo jos į faktinių įrodymų lentyną (kur kas vėliau mokslininkų buvo patvirtinta, kad Turino drobulė yra falsifikatas).

Knyga iš tiesų labai įdomi. Šiuo metu kaip tik pusiau savarankiškai studijuoju Senąjį Testamentą, todėl mano žinias tik papildė, taip pat daugeliui netikėtai pažvelgiama į Naująjį Testamentą (ateistinės propagandas retorikoje kai kurių dalykų dar nebuvu girdėjusi). Rekomenduoju davatkoms, tikintiesiems, ateistams, agnostikams ir visiems, kurie nori žvelgti giliau, o puikus autoriaus stilius įtraukia ir nepaleidžia iki pat pabaigos.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Comments

5 Responses to “Vittorio Messori. Hipotezės apie Jėzų.”

 1. VYTS on Gruodis 28th, 2010 18:08

  ” Ir trečiasis sprendimas - tikėjimo, kai neįtkina pirmojo ir antrojo argumentai, nes gausu juos paneigiančių faktų ar išmąstymų.”
  Viskas apversta aukštyn kojomis. Ne netikintieji turi įrodinėti kad Jėzus nebuvo dievas. Manęs irgi neįtikina nei pirmas, nei antras sprendimas - tai yra, nežinau, kuri iš jų teisingas (neužtenka duomenų ir nelabai tas rūpi), bet trečias man atrodo akivaizdžiai neteisingas.

 2. davatka on Gruodis 28th, 2010 18:25

  Problema tame, kad tikintieji niekam neprivalo nieko įrodinėti. Knyga yra polemika su skeptikais.
  Ketvirtas problemos sprendimas - kai problema tiesiog neaktuali, kad jai skirti dėmesį?:)

 3. VYTS on Gruodis 28th, 2010 19:48

  Tikintieji neprivalo įrodinėti, privalo teigiantieji, kitaip turėtų būti laikomi šarlatanais.

 4. Augustas on Sausis 1st, 2011 14:59

  Cit.: “, privalo teigiantieji, kitaip turėtų būti laikomi šarlatanais.”

  Lygiai taip pat savo tezes privalo įrodinėti ir tie teigiantieji, kurie tiki, kad Dievo nėra.
  :)

 5. VYTS on Sausis 15th, 2011 10:45

  “Lygiai taip pat savo tezes privalo įrodinėti ir tie teigiantieji, kurie tiki, kad Dievo nėra.”

  Šiaip tai neturi. Tik tiek.

Leave a Reply
 • Inesa: Aš turiu baimę ir ji mane slegia jau daug metų bijau susirgt...
 • 3412: Aš turiu tokią baimę vorams. Tik pamatau vorą ir mane nukrat...
 • Drabuziu kabyklos: Gerai pastebeta apie marskinius...
 • Hematologas: Dr. Harpritas Singh Hira yra parašęs knygą: "Kaip įveikti ba...
 • Amour et voyance: voyance gratuite en ligne ile de franceConsulter ce superbe ...