BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Religija ir dvasingumas kaip alternatyva brangiai kainuojančiai psichoterapijai

Posted by davatka on 10 Kov 2010

Psichologijos profesoriaus Paul C.Vitz pasvarstymai apie psichologijos ir religijos santykį:

Kalbant apie psichologijos ateitį, reikia paminėti, kad psichologijos, kaip mokslo, supratimui didelės įtakos turėjo psichologijos požiūrio į religiją pokytis. Anksčiau į religiją buvo žiūrima kaip į neigiamą, nesubrendusį arba patologinį reiškinį. Dabar religija daugiau neniekinama, ir daugelis psichologų įžvelgė jos teigiamas savybes. Tai atsitiko todėl, kad tyrimų rezultatais įrodyta, jog nuoširdžiai tikintys žmonės yra laimingesni, sveikesni ir gyvena ilgiau. Be to, valdančiosios klasės žmonių gyvenimų „naujųjų laikų“ dvasiškumo populiarumas padarė reikšmingas dvasines vertybes. Dabar jau nebūna situacijų, kad mūsų išsilavinusio elito atstovai niekintų arba tyčiotųsi iš dvasingumo (deja, neigiamas požiūris į tradicines, susiformavusias religijas išlieka).

Psichologija, sutelkusi dėmesį į vertybes ir poreikį jas atkurti, pradėjo ugdyti dar vieną svarbią vertybę - nuolankumą. Per praėjusius trisdešimt metų psichologija tapo gerokai nuolankesnė. Tai atsitiko dėl kelių priežasčių. Pirma, psichiatrija ir biologijos mokslas padarė naują svarbų įnašą į terapiją. Šiandien žmonės, išgyvenantys depresiją, maniją ir kitas psichologines problemas, pasirenka veiksmingesnį, neatidėliotiną ir pigesnį nei ilgalaikė terapija gydymą (nepaisant tokio gydymo komplikacijų ir šalutinio poveikio).

Antra, daugelis psichologijos ir psichoterapijos entuziastų XX amžiaus 7-8 dešimtmečiais sužinojo tai, ką dabar pripažįsta daugelis psichologų: nepaisant to, kad psichoterapija naudinga, ji retai pakeičia žmogaus gyvenimą ir suteikia laimės. Tai skatino daug psichologų pačius pasirinkti dvasingumą ir religinę patirtį kaip veiksmingesnę gydymo sistemą (A. Maslou buvo vienas pirmųjų pavyzdžių)..

Psichologijos sėkmė ir raida tapo dar vienu svarbiu jos raidos etapu ir turėjo tam tikrą neigiamą įtaką. Psichoterapijos raidos pradžioje pacientai daugiausia buvo aukštuomenės ir socialinio elito atstovai. Pvz., Z. Froidas niekada nebuvo aprašęs giliai tikinčio paciento ligos istorijos; neaišku, ar jis iš viso turėjo tokių pacientų. Taip pat neaišku, ar jis turėjo tikinčių kolegų. Tačiau, laikui bėgant, universitetuose atsirado daugiau psichologijos programų ir padaugėjo juose besimokančių psichoterapeutų. Dėl šios priežasties natūraliai padaugėjo besikreipiančių į psichoterapeutus pacientų. Didžioji žmonių dauguma JAV yra giliai tikintys; netgi galima manyti, kad susidomėjimas religija padidėjo pastaruoju metu. Norėdami gydyti šiuos žmones, psichoterapeutai turi domėtis religija, juk jie turi pagarbiai elgtis su tikinčiais pacientais. Aš taip pat pastebėjau, kad daugelis praktikuojančių psichologų šiandien yra patys tikintys. Dar reikėtų pabrėžti, jog dvasininkai šiandien turi labai svarbią įtaką pacientams.

Paimta iš bernardinai.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Comments

3 Responses to “Religija ir dvasingumas kaip alternatyva brangiai kainuojančiai psichoterapijai”

 1. nerijusramanauskas on Kovas 12th, 2010 12:08

  Sutinku, manau, kad tikejimo faktorius labai reiksmingas zmogaus savimonei. Todel psichologijos meginimas visa tai apeiti yra ne tik izulus noras ignoruoti pamatinius zmogaus prigimties principus, bet ir nesugebeti suvokti pacios savo perspektyvos.

 2. Linas Kranauskas on Balandis 13th, 2010 00:54

  Kuo argumentuotas teiginys, kad “didžioji dauguma žmonių yra GILIAI tikintys”?

 3. davatka on Balandis 13th, 2010 08:55

  Linai, paklausk autoriaus (Paul C.Vitz) kuo jis remiasi teigdamas,jog dauguma amerikiečių giliai tikintys.
  Dar daugiau, autorius pasismagino ir parašė traktatą kaip tampama ateistu - “GILIAI netikinčiu” :))

Leave a Reply
 • Inesa: Aš turiu baimę ir ji mane slegia jau daug metų bijau susirgt...
 • 3412: Aš turiu tokią baimę vorams. Tik pamatau vorą ir mane nukrat...
 • Drabuziu kabyklos: Gerai pastebeta apie marskinius...
 • Hematologas: Dr. Harpritas Singh Hira yra parašęs knygą: "Kaip įveikti ba...
 • Amour et voyance: voyance gratuite en ligne ile de franceConsulter ce superbe ...